Sohbet Girişi

Türkiye Burada Sohbet Ediyor

kullanıcı
şifre
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM Mirc İndir
play store app store

Manisa Sohbet Odaları, Manisa Bedava Sohbet

Manisa Sohbet Odaları, Manisa Bedava Sohbet

Manisa’ya Ait Bedava Sohbet ve Chat Odaları;

♥    Bugünkü Yazımızın başlığı Manisa hakkında bilimesi gerekenler ve Manisanın kendine ait Sohbet ve Chat ODalarını sizlere tanıtmak.

  • Manisa öncelikli olarak 1391 yılında Yıldırım Bayezid tarafından fethedilmiştir. Ancak Daha sonra Ankara Savaşı Sonrası Timur Tarafından Tekrar Eski Sahiblerine geri iade edilmiştir.1412 Yılında ise Çelebi Mehmet Manisayı tekrar Fethederek Adınada Saruhan Sancagı Diyerek İdari bir birim haline getirmiştir. Manisanın diğer adıda herkesin bildigi üzere ŞEHZADELER ŞEHRİDİR. Osmanlı Padişahlarının bir çoğu Saruhan Sancagı yani Manisadan Çıkmıştır.

 

  • 16. yüzyıl sonlarına kadar genelde sakin olan Saruhan Sancağı’nda bu tarihten sonra bütün Anadolu’da olduğu gibi eşkıyalık hareketleri görülmeye başlar. Yaklaşık iki asır devam eden eşkıya, suhte (medrese öğrencisi) ve sipahilerin yağma ve talanlarından bölge büyük zarar görmüştür. 18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bölgeye hakim olan Karaosmanoğulları bu tür hareketleri büyük ölçüde sona erdirmiştir.

 

  • Mondros Mütarekesi’nin 7. maddesine dayanılarak 15 Mayıs 1919′ da bölgede Yunan işgali başlar. İşgal sırasında Manisa Merkezde İstihlâs-ı Vatan, Cemiyet-i Müderrisîn, Demirci’de Müdafa’a-i Hukûk-u Osmânî, Gördes’de Hareket-i Milliye Teşkilatı, Kırkağaç’da İstihlâs-ı Vatan, Kula’da Redd-i İlhak, Soma’da Müdafa’a-i Hukuk ve Turgutlu’da Müdafa’a-i Hukûk-u Osmâni adlı Cemiyetler kurularak Yunan işgaline karşı mücadeleler verilmiştir.

 

  • İl topraklarının % 33.79’u tarım yapılan arazilerdir. Manisa, Akhisar, Alaşehir, Güneşli,Salihli, Sarıgöl, Bakırçay ve Turgutlu ovaları en önemli tarımsal alanlardır. Arazi dağılımı içinde Manisa’nın sahip olduğu tarım arazisi büyük bir potansiyele sahiptir. Çayır ve meralar % 4.61, Orman ve Fundalıklar % 36 oranında yer kapsamaktadır. % 25.60 oranındaki kullanılmayan arazi grubuna, yerleşim merkezleri, yollar, nehir ve göl yatakları ile ekonomik olarak tarım yapılamayan verimsiz durumdaki tarıma elverişsiz araziler ve su yüzeyleri girmektedir.

 

  • Doğal göl sayısı azdır ve bunlar pek önemli gölller değildir. Gölmarmara ilçesindeki Marmara Gölü 320 milyon m3 su depolayabilecek büyüklüktedir. Demirköprü Barajı 1.022 Milyon m 3 su depolama potansiyeli ile ilin en önemli su depolama alanıdır.İlin sınırları içinde en önemli nehirler Gediz ırmağı ve Bakırçayı’dır.

    Ege bölgesi içinde geniş bir alanı kapsayan Manisa İlinde, Akdeniz iklimi ile beraber İç Anadolu’nun karasal iklim özellikleri egemendir. Ovalar ve ovaları çevreleyen vadilerde, karasal nitelikli Akdeniz İklimi görülürken, yüksek dağlık bölgeler ve platolar ile kuzey ve kuzey doğusunda ki dağlar ve platolarda İç Anadolu’nun karasal nitelikli iklimin etkileri görülür.

 

Manisa Hakkında Daha Fazla Bilginmi var ozaman ne duruyorsun MANİSA Sohbet Odaları ve Chat Odaları Seni Bekliyor. Gel Sende Bize Katıl ve Bildiklerini bizimle paylaş

Admin 1156 okunma
1 Yorumlar
YakamoZ

Manisalara müjde eder gibi bir makale olmuş iceriginde sohbet muhabbet arkadaşlik dostluk eğlence burada var hadi manisalilar buyrun sohbete bakalim

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

alt dalga
Aç / Kapat

Yayındaki Dj:   &   Çalan Parça:

Ses 50